10/05/2018

DIY: słowiańska korona Pani Jesieni

Dlaczego słowiańska? Ponieważ korona z jesiennych liści mojej córci przypomniała mi nakrycie głowy bohaterki z okładki książki "Alonuszka" - w rosyjskim folklorze podobne nakrycia zwą kokosznikami. I choć zwykle noszą je mężatki, ja stwierdziłam, że piękno tej formy można wykorzystać również w projektach dla dzieci. Szczególnie one lubią przebieranki, prawda?W trakcie naszych ostatnich jesiennych spacerów trafiliśmy na świeże, piękne liście o wielu kolorach: głównie wpadających w ciepły brąz, bordo, taką pomarańczową czerwień. Barwy były soczyste, liście nie kruszyły się w palcach - idealne na jesienne DIY! Już dawno chciałam zrobić koronę z jesiennych liści - coś w klimacie konstrukcji Merrilee Liddiard - ostatecznie powstało coś na kształt rosyjskiego kokosznika. Efekt bardzo mi się podoba!

materiały:
 • jesienne liście (osuszone, proste - możesz je wcześniej "sprasować", np. poprzez włożenie między karty grubej książki)
 • pianka kreatywna (u nas w formacie A4)
 • taśma dwustronna klejąca
 • nożyczki
 • kolorowe wstążki albo sznurki
 • washi tape albo kolorowa taśma klejąca (może być nawet taśma malarska - jak w naszym przypadku)
 • dziurkacz

wykonanie:

1. Wybierz liście mniej więcej podobnych rozmiarów i odetnij im ogonki.

2. Wytnij długi pasek pianki kreatywnej - to będzie "baza" korony. My wycięliśmy fragment długości szerszego boku kartki A4 (ten dłuższy), "wysoki" na ok. 6 cm.

3. Dziurkaczem zrób dziurki po obu stronach pianki: po dwie dziurki z każdej strony (zobacz na zdjęciach poniżej).

4. Przez dziurki przewlecz wstążki/sznurki - posłużą do wiązania korony i jako ozdoba.

5. Czas na taśmę klejącą. Przyklej pierwszy kawałek w górnej części pianki kreatywnej - na całej długości. Odklej folię zabezpieczającą.

6. Do dwustronnej taśmy przyklej liście. Delikatnie, ale dokładnie, dociśnij każdy, by dobrze się przykleił. Postępuj tak z każdym kolejnym aż do końca taśmy klejącej.7. Przyklej drugi kawałek taśmy klejącej - tym razem w dolnej partii korony. Jeśli będzie nachodził na już przyklejone liście, nie szkodzi. Ponownie odklej folię zabezpieczającą.8. Powtórz czynności z punktu szóstego.

9. Dół korony zabezpiecz taśmą washi albo malarską: przyklej ją tak, by jedna połowa była po jednej, a druga po drugiej stronie korony.

Gotowe! 
Oprócz korony zrobiliśmy jesienną różdżkę-berło. Do papierowej słomki przykleiliśmy dwa sklejone ze sobą liście, a miejsce łączenia przewiązaliśmy wstążką. Jeden z liści ozdobiliśmy klejem z brokatem - dla połysku. Czary-mary, kolorujemy liście!


Kokosznik (lub kiczka) to kobiece nakrycie głowy w regionalnych, ludowych strojach Rosjanek. Choć jego nazwa (wywodząca się od słowa "kura" lub "kogut" - kokosh) pojawiła się w okolicach XVI wieku, podobne nakrycia głowy znaleziono w grobach z Wielkiego Nowogrodu, datowanych na X bądź XII wiek.
Kokoszniki mogą mieć różne wielkości i kształty, natomiast zazwyczaj wyglądają jak wysoka, zabudowana tiara, czasem z materiałem zasłaniającym włosy (według przekonania, że  mężatka powinna ukrywać wdzięki przed innymi mężczyznami). Były noszone i przez zwykle kobiety, i w carskiej rodzinie. Obecnie można spotkać różne warianty na ich temat, np. kolekcję nakryć głowy haute couture Konstantina Gajdaja czy... moją koronę Pani Jesieni!

4 komentarze:

 1. Aaaach! Cudowna! Też bym taką chciała! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dzięki! :D
   Nieskromnie dumna z niej jestem, bo efekt mnie pozytywnie zaskoczył! Sądziłam, że bardziej... zwykła będzie... A tu takie skojarzenie mi zrodziła :D

   Usuń