8/22/2019

DIY: Niech odblask będzie z Tobą!

Jak być bezpiecznym w galaktyce? "Odblaski to ważna sprawa, Bing" - powiedziałby Flop. Problem w tym, że większość odblasków dostępnych na rynku (przynajmniej polskim) jest... brzydka. Niejednokrotnie widziałam całkiem zgrabne torebki niszczone wizualnie przytwierdzonym doń odblaskiem-opaską. Ja wiem, bezpieczeństwo najważniejsze (jak mówił Carl Lagerfeld o kamizelce odblaskowej: "It’s yellow, it’s ugly, it doesn’t go with anything, but it could save your life."), ale spokojnie można połączyć jedno z drugim - bezpieczeństwo z estetyką. Serio.Jednocześnie okazało się, że odblaski z tego wpisu wyszły mi w duchu #lesswaste (minimalizacja odpadów, śmieci) czy #reusing (ponowne wykorzystanie). Materiał z nadrukiem postaci z Gwiezdnych Wojen pozyskałam ze znoszonych legginsów, które pierwotnie miały wylądować w koszu na śmieci*.

* Tekstyliów nie warto wyrzucać do kosza na śmieci - lepiej do kontenera! Nie ważne, że dziurawe, że pofarbowane, że inne "ale". Te z ubrań, które nie nadają się do noszenia, poddawane są potem recyklingowi! Tymi z kosza na śmieci nikt się nie zajmie - trafią na wysypisko...

Metalowa zawieszka to także materiał odzyskany - wykorzystałam kawałek nieprzydatnej smyczy na klucze (swego czasu miałam ich cały pęczek!).

Ale do rzeczy. Jak zrobić zawieszkę z odblaskiem?

potrzebne materiały:
  • taśma odblaskowa
  • kawałek materiału z interesującą grafiką
  • igła i nici
  • zawieszka (metalowa, sznurek, wstążka itp.)


wykonanie:
  1. Ze znoszonych legginsów wycięłam grafiki - po główce bohaterów z Gwiezdnych Wojen. Każdą z "główek" przyłożyłam do taśmy odblaskowej i wycięłam dookoła, pozostawiając margines na szycie. Uwaga: u mnie grafiki były symetryczne, tj. nie miało znaczenia, na którą stronę je obrócę - miały ten sam kształt i po lewej, i po prawej. Co innego, gdyby grafika była nieregularna: wówczas należy dopasować wycinek pod dalsze szycie, tj. prawe strony grafiki i taśmy ułożyć na sobie i dopiero tak wyciąć (tak potem się je uszyje).
  2. Zszywałam ze sobą obie części odblasku (na lewej stronie), zostawiałam miejsce na górze na przełożenie na prawą stronę, wypełnienie i wszycie zawieszki. 
  3. Postąpiłam jak w drugiej części poprzedniego kroku: przełożyłam odblask na prawą stronę, wypełniłam i wsunęłam zawieszkę.


  4. Zszyłam całość.


Gotowe!Zrobiłam trzy wersje odblasków. Raz, że miałam trzy postaci do obszycia. Dwa, że w każdym przypadku użyłam nieco innego zapięcia - za każdym razem jednak pochodziło ono z materiałów przeze mnie zachomikowanych, odłożonych "na kiedyś". Wstążki, gumki czy sznurki zbieram z etykiet dołączanych do np. kupowanych tekstyliów, opakowań otrzymanych prezentów i tym podobne.Jak działają wykonane przeze mnie odblaski? Z przodu widnieje grafika postaci, z tyłu jest taśma odblaskowa. Niestety, odblask tego typu nie jest dwustronny, przez co spełnia swoją funkcję tylko w połowie. To w zasadzie bardziej gadżet odblaskowy 👉 więcej przeczytasz o nich poniżej.Który odblask wybierasz: Yodę, R2-D2 czy może Vadera? ;)


Według przepisów drogowych, wszyscy piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementów odblaskowych. Za brak odblasków grozi kara: 500 złotych mandatu! Według danych policji, ok. 30% wypadków drogowych to te z udziałem pieszych. Warto się zabezpieczyć!

Uwaga! Warto kupować odblaski wprowadzane do obrotu jako środki ochrony indywidualnej, gdyż to one gwarantują nam rzeczywiste bezpieczeństwo na drodze. Odblask, który zrobiłam, to gadżet odblaskowy - poprawi naszą widoczność, ale nie spełnia wszystkich wytycznych (o nich poniżej), przez co nie może być traktowany jako środek ochrony indywidualnej (czyli odblask wykonany zgodnie ze wszystkimi normami, certyfikowany).

Najważniejsze wymagania dotyczące odblasków:  powierzchnia odblaskowa powinna mieć min. 15 cm kwadratowych oraz odporność gwarantującą zachowanie właściwości odbijających nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jak prawidłowo nosić odblaski?
Ze względu, iż światła mijania w pojazdach są opuszczone nisko i oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła jest kierowane na prawą stronę drogi – odblask powinien być umieszczony na pieszym jak najniżej. Najlepszym miejscem jest zatem prawa kostka pieszego, gdyż znajduje się po stronie ruchu pojazdów. Element odblaskowy zawieszony na szyi pieszego nie będzie już tak dobrze widoczny dla kierowcy. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka do kilkunastu metrów, co przekłada się na większą ilość czasu na reakcję dla prowadzącego pojazd, a zatem na podwyższone bezpieczeństwo pieszego uczestnika ruchu.
 - przeczytamy na stronie www.motocorner.pl

Najlepiej nosić kilka odblasków - przekonują niektórzy. Elementy wszyte w kurtkę albo w plecak, kamizelka odblaskowa, opaska na rękę czy nogę, do tego odblaskowa zawieszka (np. jak ta z dzisiejszego wpisu)... Z każdym kolejnym przedmiotem odblaskowym zwiększa się nasza widoczność na drodze.

Więcej o rodzajach odblasków, wytycznych dotyczących ich produkcji oraz sprzedaży, przeczytasz w poradniku dla konsumentów dotyczącym bezpieczeństwa odblasków - TUTAJ - przygotowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Biurem Prewencji Ruchu Drogowego KGP, Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Instytutem Transportu Samochodowego.


Wpis powstał we współpracy ze sklepem Berotex.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz