2/13/2022

Jak rozpoznać kucyki My Little Pony?

My Little Pony G1, G2, G3, G4, G5... Kucyki pierwszej generacji i kolejnych... MLP gen 1, gen 2, gen 3... My Little Pony Generations... O co w tym wszystkim chodzi? Jak rozpoznać oryginalne kucyki MLP? Jeśli nie chcesz naciąć się na "fejki" (których sporo) i ciekawią Cię różnice między poszczególnymi seriami nieparzystokopytnych zabawek, zapraszam do lektury!

 

Kolekcjonujesz zabawki My Little Pony i szukasz wskazówek?

Chcesz lepiej rozeznać się w poszczególnych generacjach? 

Szukasz prezentu dla dziecka albo 30-kilkuletniej fanki G1 (to ja 😅), ale kompletnie się na tym nie znasz i nie wiesz, od czego zacząć?

Świetnie się składa: ten artykuł jest dla Ciebie!

  


Generacje kucyków My Little Pony (oznaczenia najczęściej na aukcjach "G1/Gen1", "G2/Gen2", "G3/Gen3" - oraz "G3.5", "G4/Gen4" czy "G5/Gen5") to nic innego jak serie zabawek wyglądające w pewien konkretny, podobny sposób.


Pierwsze zabawki-figurki My Little Pony powstawały na początku lat 80. XX wieku, a obecnie tworzone są kolejne. Te najnowsze związane są z prezentacją bohaterów w filmie "My Little Pony: Nowe pokolenie" z 2021 roku. 

To 40 lat (!) produkcji zabawek z kucykowego uniwersum: to raczej normalne więc, że na przestrzeni lat zabawki ulegały modyfikacjom, dostosowywane do nowych projektów albo pod seriale czy filmy spod znaku MLP.

Obecnie (2022 rok) mówimy o 5 generacjach zabawek My Little Pony (generacje dotyczą zabawek właśnie!), a różnice między poszczególnymi seriami zamieściłam na poniższym zdjęciu poglądowym:Co ciekawe, część kucyków występowała w wielu generacjach, oczywiście z mniej lub bardziej modyfikowanym wyglądem.

Generacja pierwsza miała swój serial animowany (oraz przynajmniej jeden film pełnometrażowy), gdzie poszczególne kucyki miały swoje charaktery, umiejętności i pasje. Nie bez znaczenia były także ich znaczki. Przełożono to (mniej więcej) na serial "My Little Pony: Przyjaźń to magia" (w oryginale "My Little Pony: Friendship Is Magic").

Na przykładzie dwóch bohaterek znanych z serialu "MLP: Przyjaźń to magia" chciałam pokazać ich zróżnicowanie w zależności od generacji zabawek:

 

FLUTTERSHY

Przy pierwszym koniku jest * nieprzypadkowo: nie jest to bowiem Fluttershy jako ona - występująca pod tym imieniem (jak w przypadku pozostałych prezentowanych na grafice figurek z dalszych generacji) - to kucyk o imieniu Posey. Wielu sądzi jednak, że ona była pierwowzorem Fluttershy z uwagi na jej charakter zaprezentowany w serialu animowanym (oraz zapewne z uwagi na charakterystyczne kolory czy ciała, czy grzywy). Warto zauważyć, że ma inny znaczek: prawdopodobnie białe tulipany.

Kolejne kucyki (od drugiego z lewej) to już wariacje na temat samej Fluttershy. Wszystkie mają na zadku motylka (lub ich stadko) i, poza kucykiem z 3 generacji, tę samą kolorystykę. Doskonale widać na zestawieniu różnice w kształcie poszczególnych serii zabawek. Najbardziej subtelne różnice są pomiędzy generacjami 4 i 5 oraz 1 i 3. Najbardziej wyróżnia się generacja 2: najsmuklejsza ze wszystkich, z proporcjonalnie najmniejszą głową i diamencikiem w oku.


TWILIGHT SPARKLE

Główna bohaterka serialu "My Little Pony: Przyjaźń to magia". Nie mamy jej odpowiednika w 2 generacji, a i kucyk pokazywany wyżej jako reprezentant 3 generacji (ten oznaczony zieloną gwiazdką) to tak naprawdę Twilight Twinkle. Niemniej, dobrze widać różnicę w prezentacji bohaterki między serialami z generacji 1 i 4. Zachowano pewne cechy charakterystyczne, ale kolorystykę już zmodyfikowano. Generacja 5 jest tak naprawdę swoistym przedłużeniem generacji 4, mocno się na niej opiera (także jeśli chodzi o fabułę animacji), więc w tym przypadku to głównie odświeżenie designu znanych już kucyków (+ wprowadzenie nowych, znanych z filmu "My Little Pony: Nowe pokolenie", oczywiście).


Na podstawie powyższego można ustalić:

 

charakterystyczne cechy generacji My Little Pony

  • Generacja 1 (G1, Gen1): najbardziej "toporny", masywny kucyk ze wszystkich generacji; charakterystyczny, migdałowaty kształt oka (taki sam dla wszystkich, różne tylko kolory tęczówek); występuje w wielu pozach; najłatwiej pomylić z G3 (ale można poznać po cechach charakterystycznych trzeciej generacji - patrz poniżej)
  • Generacja 2 (G2, Gen2): najbardziej smukły kucyk ze wszystkich generacji; proporcjonalnie najmniejsza głowa; diamencik w oku
  • Generacja 3 (G3, Gen3): najbardziej podobny do generacji 1, ale pupka tego kucyka jest mniejsza (ma on też lżejszą budowę niż G1); oczy podobne w kształcie do oczu kucyków G1, ale posiadają albo gwiazdkę, albo serduszko jako element dekoracyjny (taki motyw może też być na kopytku)
  • Generacja 4 (G4, Gen4): mniejsze figurki, z proporcjonalnie dużą głową i wielkimi oczami w stylu "anime"
  • Generacja 5 (G5, Gen5): łatwo pomylić z wcześniejszą generacją, bo obie są do siebie podobne, jednak G5 mają bardziej podłużne (migdałowate) oczy niż G4 (które mają oczy owalne i podłużne), ich uszy są bardziej spiczaste, a nad kopytkami jest zaznaczone "futerko"; sama głowa też wydaje się być większa

(Znalazłam gdzieś informację, że kucyki z generacji 5 to bohaterowie nowego filmu, a prezentowane w nowej formie bohaterki starej serii to generacja 4.5, ale... dla mnie nowy design oznacza nową generację. Po prostu.)


Im więcej będzie się miało do czynienia z poszczególnymi generacjami kucyków (np. przeglądając figurki w sklepie czy na stronach internetowych), tym lepszą nabędzie się orientację i łatwiej - oraz szybciej! - będzie się je rozróżniało.


Różnice między kucykami pokazuję także na filmie:
Jeśli już potrafimy mniej więcej rozróżnić poszczególne generacje My Little Pony, można przystąpić do ich poszukiwania! 

Generacja 5 - najświeższa, aktualna - jest dostępna powszechnie w sklepach. Generacja 4 jest stosunkowo popularna i dostępna, bo była w sprzedaży całkiem niedawno, figurek było sporo, a pozbywający się zabawek rodzice wyprzedają kolekcje dzieci na aukcjach lub w ogłoszeniach na portalach typu olx. Stosunkowo łatwo można też znaleźć w sprzedaży kucyki z generacji 3 - jest ich sporo na aukcjach i na miejskich targach (często też można je znaleźć w second-handach). Najtrudniej upolować generacje 1 i 2.

Często jednak można natrafić na podróbki, które bazują albo na oficjalnych grafikach czy logo, albo na kształcie samych figurek.

Na wszystkich opakowaniach prezentowanych powyżej podróbek (tak, wszystkie te kucyki nie są oryginalne) wykorzystano oryginalne grafiki MLP (oznaczenie na zielono). Niektóre firmy zdecydowały się przerobić logo tak, by jak najbardziej przypominało logo "My Little Pony: Przyjaźń to magia" (oznaczenie na fioletowo).

Kucyki nr 1 i 4 przypominają kształtem kucyki z generacji 3 (i mogą wprowadzać w błąd, więc konieczne będzie sprawdzenie detalu na oku - wspomnianego serduszka czy gwiazdki, oraz zerknięcie na kopytko - powinno być tam zawsze oznaczenie marki). Kucyki nr 3 mają z kolei przypominać kucyki z generacji 4. W takich sytuacjach konieczne jest sprawdzenie marki - oryginalne kucyki My Little Pony od lat produkuje firma Hasbro - oraz zwrócenie uwagi na inne szczegóły: logo, nazwy dodatkowe czy właśnie oznakowania samych kucyków. Dla przykładu, kucyk nr 4 ma na opakowaniu imię "Natalia". Jeżeli pojawia się jakiekolwiek spolszczone imię kucyka, to na pewno jest podróbka.

 

5 i 7 mają przypominać kucyki z 4 generacji, ale wprawne oko dostrzeże pewne niedoróbki czy różnice. Kucyk nr 6 ma udawać generację 3 - i robi to świetnie! - ale już po materiale czy np. zagęszczeniu włosów można się zorientować, że nie jest to oryginalny konik.

 

Przy powyższych kucykach trudniej o pomyłkę. Kucyki oznaczone numerem 9 mają inny rysunek oka oraz inną budowę ciała niż kucyki My Little Pony. To, co może wpływać na mylenie ich z oryginalnymi, to fakt, że są to po prostu kolorowe koniki ze znaczkami na pupkach. 

Kucyki nr 8 mają przypominać te z 4 generacji, ale już po połysku materiału, z którego są wykonane, widać, że jest to połyskujący plastik (takiego nigdy nie miały oryginalne My Little Pony), a po wyciągnięciu z pudełka widać liczne łączenia za pomocą śrubek (nie mające miejsca w oryginałach).

 

Czasem podróbki widać na pierwszy rzut oka, jak w przypadku poniższego koleżki (nazwanego "kucykiem Agusi"🙃):  


Jak więc rozpoznawać kucyki My Little Pony?

  • Jeśli są w opakowaniu, czy jest to oryginalna marka (właściwe logo, niezmieniony napis, firma Hasbro).
  • Kucyki z 1 generacji mają oznaczoną markę na kopytku (od spodu), kucyki z generacji 3 mają charakterystyczny znaczek na spodzie kopytka.
  • Po kształcie kucyka i rysunku oczu.


Można też nabyć katalogi oryginalnych kucyków, np. "The My Little Pony G1 Collector's Inventory" (książka za, bagatela, 150-200 złotych), które zbierają wszystkie kucyki danej generacji. Można dzięki nim łatwo odnaleźć kucyka, którego się kupiło, ale też można zapoznać się z innymi, co pozwoli łatwiej je później rozpoznać. 


Jak szukać kucyków My Little Pony w internecie?

Jeśli szukasz konkretnej generacji, najłatwiej jest wpisać w wyszukiwarkę np. "My little pony g1" . Licz się jednak z tym, że ktoś, kto zna się na generacjach (więc w ogóle poda je w nazwie), orientuje się także (mniej lub bardziej) w ich cenie. Za granicą (amazon, ebay, nawet etsy) można znaleźć wiele rzadkich, niedostępnych w Polsce koników, w różnej cenie (od kilkunastu dolarów do kilkudziesięciu czy kilkuset). Zazwyczaj kucyki z generacji 1 (ta interesuje mnie najbardziej, jest też najstarsza, a więc najrzadsza) potrafią kosztować ok. 100 złotych w Polsce, za granicą nawet 200, 250 złotych. To wszystko zależy, także od stanu samej figurki.

Jak więc szukać kucyków tak, by było to najbardziej opłacalne? Korzystać z nieoczywistych (albo właśnie odwrotnie: jak najbardziej oczywistych!) nazw. Zamiast "My little pony" wpisz "koniki" albo "kucyki". Jest duża szansa, że ktoś, kto nie zna nazwy posiadanego przedmiotu, nie zna też jego wartości. Minus takiego rozwiązania? Przekopywanie się przez multum ofert nie spełniających naszych oczekiwań (o ironio, bo to, co wpisaliśmy w wyszukiwarkę, przecież nam prezentuje 😎). Znajdą się w takich wynikach wyszukiwania także inne oryginalne koniki: Schleich czy Filly (te małe figurki z "futerkiem").

Często do frazy "konik" dopisuję także gwiazdkę: dzięki temu wyszukiwarka szuka zarówno pojedynczych koników, jak i tych w liczbie mnogiej, nie ogranicza się.

 


Jakie aukcje/oferty lubię najbardziej? Te z dużą ilością koników. Takie, gdzie jest wielki miszmasz i duża szansa na zgarnięcie "po taniości" jakiegoś oryginalnego kuca. Np. takie:

 

 

Co prawda w powyższej aukcji nie ma żadnych oryginalnych kucyków, nie znaczy to jednak, że takie oferty się nie trafiają. Warto zatrzymywać się na dłużej przy takich skupiskach, bo można wypatrzeć perełki. Kiedy już sprawniej będzie Ci szło rozpoznawanie poszczególnych generacji, dostrzeżesz je wśród konikowego mrowia. Poniżej wrzucam przykładowe oferty znalezione w trakcie tworzenia tego wpisu wraz z oznaczeniem generacji oryginalnych kucyków:


* Oznaczenie z gwiazdką, ponieważ nie jest to konkretnie "czysta" generacja 4, a figurka z McDonalda 😎.
Tam, gdzie są znaki zapytania, nie jestem pewna oryginalności, bo posiadam za mało danych. Dobrze w takich sytuacjach przyjrzeć się innym ujęciom (jeśli są) lub poprosić o dodatkowe zdjęcia. Osobiście robię tak, że licytuję do kwoty, którą jestem w stanie dać za dostrzeżone przeze mnie pewniaki. Wtedy ewentualna pomyłka nie byłaby tak bolesna 😉.

Dla przykładu, ostatnio wylicytowałam właśnie taką stertę koników. Byłam pewna jednego kucyka: żółtego z lewej. Za nim krył się drugi, który mógłby z powodzeniem też należeć do 1 generacji, ale pewności nie miałam - rozsądnie więc licytowałam jak za jednego konika. Co się okazało? Dotarły do mnie dwa G1 🥰! Takie sytuacje cieszą i karmią moje kolekcjonerskie ego.Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam rozjaśnić mroki związane z generacjami kucyków, a moje wskazówki dotyczące poszukania oryginalnych koników w sieci pomogą w łowach.

Miłego zbierania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz