10/22/2018

DIY: widmokulary Luny Lovegood

Jeśli jesteś czarodziejem, możesz sięgnąć po "Żonglera" z 1996 roku albo rzucić "Accio!" na swoje widmokulary, ale jeśli jesteś mugolem... polecam zrobić je samemu. W końcu dobrze zabezpieczyć się przed gnębiwtryskami, prawda?Jeśli znasz serię o Harrym Potterze, zapewne kojarzysz Lunę Lovegood. W tomie "Harry Potter i Książę Półkrwi" dzierżyła ona w rękach numer "Żonglera" (gazety wydawanej przez jej ojca), w którym można było dostać widmokulary. I choć Luna wyglądała w nich jak "zbzikowana kolorowa sowa", miały one sprawiać, że dostrzeżemy gnębiwtryski.

Gnębiwtrysk... One są niewidzialne, wlatują przez uszy i mieszają ci w mózgu. Zdawało mi się, że poczułam jak któryś lata po przedziale.
 - Luna Lovegood

Przydatna rzecz takie widmokulary, prawda?

Do ich zrobienia przyda się:

 • kolorowa, najlepiej brokatowa kartka (im grubsza, tum lepsza, ale nie martw się - swoją znalazłam we Flying Tiger i była dość cienka, więc przykleiłam ją na tekturę 👍) 
 • okulary z kolorowymi szkiełkami (np. przeciwsłoneczne)
 • washi tape albo taśma malarska
 • zużyta kartka A4 (np. z rysunkiem, którego już nie chcesz)
 • nożyczki
 • ołówek i flamaster
 • własne ręce
 • ewentualnie do ozdoby naklejki wypukłe kryształki czy perełki (zestaw naszych kupiliśmy w Kiku za 5,99)


wykonanie:

1. Na zużytej kartce A4 przygotuj szablon. Połóż jedną rękę tak, by kciuk znajdował się na dole - odrysuj kształt ołówkiem. Nie musisz dojeżdżać do końca palców - nie będziemy rysować ich na całej długości, trochę skrócimy. Ważny jest "palczasty" kształt okularów. Gdy masz już jedną dłoń, do rysunku przyłóż drugą: również kciukiem do dołu. Popraw całość flamastrem, nadając ostateczny kształt (za ściągawkę niech służą nasze okulary albo te, które ma na zdjęciach w sieci filmowa Luna Lovegood).

2. Zegnij kartkę na pół tak, by środek przechodził przez środek szablonu z widmokularami.Wytnij według wyrysowanych linii (dzięki zgięciu w połowie wyjdą dwie równe części - symetryczne).

3. Zarysuj otwory na oczy. Spójrz na okulary, których zamierzasz użyć: otwory nie powinny być większe niż szkiełka. Wytnij dziurki.

4. Przyłóż szablon do tylnej ("lewej") strony brokatowej kartki (albo - jak u nas - karki dla wzmocnienia przyklejonej na tekturkę) i odrysuj szablon. Wytnij.

5. Do tylnej części widmokularów przyklej okulary przeciwsłoneczne - śmiało możesz wykorzystać washi tape albo taśmę malarską. Naginaj taśmę tak, by nie wystawała poza widmokulary - od przodu ma być niewidoczna!

6. Możesz ozdobić widmokulary kryształkami lub naklejkami-perełkami, ale nie jest to konieczne.

Gotowe!
Gnębiwtryski, strzeżcie się!

PS. Wyprzedzając pytania o nasze wydanie "Żonglera" (w oryginale "Quibbler"): to... polski magazyn wnętrzarski 😂 z okładką również DIY. Jak to zrobiłam? Znalazłam plik graficzny w sieci, który w drukarni wydrukowano mi w większym formacie (dostosowanym do okładki magazynu), na papierze odwzorowującym ten na okładki. Taki wydruk kosztował 3,50. Potem pozostało przyklejenie nowej okładki do starej. Et voilà! Magia, co nie? 🧙‍✨

PPS. Widmokulary możesz jako mugol (albo charłak czy czarodziej w ogóle - kto broni) zakupić w The Wizarding World of Harry Potter na Florydzie. (To w ogóle magiczne miejsce - zbieram na wycieczkę tam!)

4 komentarze:

 1. Jako fanka Pottera od zawsze na zawsze czuję wielką potrzebę zrobienia takich :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale czad!!! Swietny pomysl z ta okladka - efekt wow!

  OdpowiedzUsuń