4/06/2019

DIY: retro zając z papieru

W tym roku planujemy Wielkanoc w stylu retro: kolorową, trochę kiczowatą, ale bardzo radosną oprawę, która powinna spodobać się zwłaszcza dzieciom. Taki zając może stać się także ozdobą pokoju dziecięcego albo rekwizytem w przedstawieniu. Można eksperymentować z wielkością, można dorobić zającowi resztę ciała. Ja postawiłam na popiersie: będzie ozdobą wielkanocnego stołu!
Wykonanie takiego zająca nie jest trudne, ale wymaga czasu i cierpliwości. Nie sposób bowiem ominąć kolejnych etapów, jeśli chcemy, by wyglądał naprawdę dobrze. Uważam jednak, że zdecydowanie warto!

Co więcej - poniższy tutorial niech będzie dla Was bazą, takim know-how służącym do stworzenia innych papierowych rzeźb!

potrzebne materiały:
  • gazetki reklamowe (albo jakikolwiek papier, który jest na tyle cienki, że łatwo się go gniecie)
  • taśma malarska
  • farby w wybranych kolorach + pędzle (odcienie użyte przeze mnie: czarny, różowy - plus nieco jaśniejszy na rumieńce, biały, niebieski)
  • ewentualnie tektura - u mnie na uszy zająca
  • ołówek do zaznaczania szczegółów
  • dwustronna taśma klejąca (do połączenia głowy z korpusem)

wykonanie:

1. Gazetki reklamowe (każda kartka osobno) zagniataj najpierw w kulkę, potem - z kolejnymi warstwami - nadawaj im oczekiwany kształt. U mnie to była wpierw głowa - lekko wystająca w miejscu pyszczka, potem osobno ramiona. Mocno ściskaj papier - niech kształty będą mocno zbite.

2. Gotowe kształty zabezpiecz taśmą malarską - czyli obklej z każdej strony, dookoła, dokładnie. Nie bój się naciągać taśmę - dzięki temu można wyrównać nierówności i sprawić, by całość była w miarę gładką powierzchnią.

3. Z tektury wytnij uszy. (Dobrze przystawić je do papierowej główki zająca, żeby dobrać odpowiedni rozmiar. Jak by co - zawsze można dociąć.)

4. Połącz elementy ze sobą za pomocą taśmy malarskiej. Głowę połączyłam z korpusem dodatkowo z pomocą taśmy klejącej dwustronnej - taśma malarska byłaby klejona na łączeniu i obawiałam się o stabilność późniejszej papierowej rzeźby - czy głowa by kiedyś nie spadła? Dopiero po tym całość - znowu - obkleiłam taśmą malarską.5. Czas na malowanie! Całego zająca pomalowałam wpierw na czarno. Nałożyłam dwie warstwy, w niektórych miejscach trzy. To było takie minimum, by całość prezentowała się dobrze.6. Kiedy farba wyschła, można było dorobić szczegóły. Najpierw różowa farba na uszy i nos. Gdy one wyschły - biała jako dopełnienie malunku na uszach oraz zaznaczenie oczu i pyszczka.7. Przyszedł czas na szczegóły. W sieci przeglądałam zdjęcia retro kartek wielkanocnych, zajęcy-zabawek, z których to stworzyłam swój projekt oczu zająca. Po kilku próbnych rysunkach przyszła pora na malowanie na papierowej rzeźbie. Na tym etapie wszelkie szczegóły zaznaczałam ołówkiem, a potem poprawiałam farbą w odpowiednim kolorze.

 

8. Ostatnie malowanie i gotowe!Zachęcam do obserwowania mnie na Instagramie. Publikuję tam zdjęcia, których czasem nie znajdziecie na blogu czy Facebooku, a na stories dzielę się różnymi nowinkami oraz kadrami zza kulis - pokazywałam na przykład etapy tworzenia zająca, wraz z backstage'em sesji zdjęciowej!
https://www.instagram.com/marta.nefertari/

2 komentarze:

  1. Zajączek świetny. Wielkanoc w takim stylu to ja rozumiem :D Już Cię obserwuję na insta ^^

    OdpowiedzUsuń