12/23/2019

Prezent LAST MINUTE? Książka!

Co może polecić innego doktor literaturoznawstwa? 😉 Obecnie wybór tytułów jest tak ogromny, że można znaleźć książkę dla każdego. Jeśli znamy czytelnicze upodobania bliskich, będzie nam łatwiej, ale i bez tego nie ma tragedii.


Wszystkim dzieciom polecam serię o Pepe autorstwa Anny Karin Garhamn. To nie za grube książeczki tematyczne, które:
  • wprowadzają dzieci w dany temat (fryzjer, rower, lot samolotem, kino)
  • są przepięknie zilustrowane, z dbałością o szczegóły (i miejscami z mnóstwem szczegółów)
  • przedstawiają ciepłą historię, a relacje Pepe z mamą są takie... normalne, ludzkie, urocze
  • pod koniec zamieszczony jest słowniczek najważniejszych pojęć związanych z poruszanym tematem (dziecko poszerza swoje słownictwo)
  • nie są drogie (nie czarujmy się - aspekt ekonomiczny też jest ważny!) 
Uwielbiamy je przeglądać, sycić oczy szczegółami, poznawać tajniki czy to przemieszczania się po lotnisku, czy bezpiecznej jazdy na rowerze. To świetny sposób na połączenie rozrywki i edukacji!


Starszaki powinna zainteresować pozycja "Cały świat jest cudem" od Iris Gottlieb. Autorka postanowiła w nietuzinkowy sposób udzielić odpowiedzi na wiele nurtujących uczniów (i nie tylko!) pytań - narysowała je! Jak wyjaśnia, rysunki wielokrotnie pomagały jej uprościć problem, który w formie graficznej stawał się łatwiejszy do zrozumienia. Książka podzielona jest na kilka kategorii, a każda "rozkładówka" to fascynująca opowieść albo o ciele człowieka, albo o fizyce, albo o arkanach świata przyrody. Świetna rzecz dla ciekawych świata dzieci, nastolatków... i dorosłych! Dodatkowo, książka pięknie pokazuje, jak niezwykły jest otaczający nas świat. Warto czasem spojrzeć na to, co nas otacza, wzrokiem zachwyconego badacza!

"Niedźwiodek Puch" to moje niedawne odkrycie: "Kubuś Puchatek" po śląsku! Historia misia o bardzo małym rozumku przełożona na gwarę przez Grzegorza Kulika to prawdziwa perełka. O ile zabawniejsze są poszczególne historie, o ile przyjemniej się to czyta na głos dzieciom! Dostępna jest również wersja w gwarze wielkopolskiej: "Misiu Szpeniolek". Fragment po śląsku możecie przeczytać TUTAJ, ale polecam całą książkę - bo jest tam wiele wspaniałych momentów!


Oczywiście, to tylko wybór kilku pozycji z całego ogromna tytułów, jakie mogłabym wymienić! Zachęcam do zaglądania do księgarń, kartkowania pozycji, czytania opisów wydawniczych, słuchania poleceń najbliższych i podróży po świecie wyobraźni! Dając komuś książkę, dajesz mu możliwość podróżowania w czasie i przestrzeni. To taka... magia zaklęta w słowach. Alchemia literatury. Polecam z całego serca!Za książki z serii o Pepe serdecznie dziękuję Kapitanowi Nauce!
"Cały świat jest cudem" poznałam dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia - dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz