12/22/2016

Jak zapakować prezenty bez papieru ozdobnego?

Dom w trakcie ogarniania albo już ogarnięty, w kuchni powoli dochodzi kapusta z grzybami, zapach darów lasu rozchodzi się po mieszkaniu, z radia sączą się stare amerykańskie piosenki świąteczne - można przystąpić do pakowania prezentów.
Jeden zapakowany, dwa też, przy trzecim okazuje się, że... zabrakło papieru ozdobnego! 
Są dwa wyjścia: albo w pośpiechu pobiegniesz do sklepu, w pozostałościach w asortymencie upatrując czegoś, co będzie zdatne do opakowania podarków, albo... kombinujesz, czasem skutecznie bez konieczności wychodzenia w domu.

Przechodząc do sedna: co polecam zamiast papieru ozdobnego?


celofan z kwiaciarni

Jak dla mnie rozwiązanie bardzo szybkie i wygodne, gdyż mam kwiaciarnię naprzeciwko bloku, w którym mieszkam.
Celofan jest idealny zwłaszcza do pakowania wypieków - razem z mamą robiłyśmy swego czasu słodkie wielkanocne upominki dla najbliższych (kładłyśmy ciastka czy mini baby na celofanie, wiązanym później u góry).

Co można zapakować w przezroczysty celofan?
Wszystko, co samo w sobie wygląda wystarczająco estetycznie oraz prezenty "luzem", bez opakowania. Świetnie wyglądają w celofanie świąteczne wypieki, np. garść pierniczków.

Czego lepiej tak nie pakować?
Tego, co mieści się w opakowaniach producenta, które nie zawsze wyglądają dobrze - wówczas lepiej takie gotowe pudełko ukryć, żeby nie rzucało się w oczy. Jeśli prezent ma być dla kogoś niespodzianką, chcemy sobie i obdarowanemu dawkować emocje (te iskierki radości i zaskoczenia w oczach), również lepiej zadbać o nutkę tajemnicy i wybrać bardziej kryjący sposób pakowania.

Czego można użyć dodatkowo?
Inspirujmy się źródłem: kwiaciarnią. Do środka można wetknąć gałązkę, niekoniecznie choinkową. Wszelkie wstążki, sznurki (np. jutowy) będą idealne do związania celofanu - czy od góry, czy od dołu (jak u mnie - mini bukieciku), czy po bokach - jak kto woli. Do środka można wsypać confetti, które będzie ciekawie wyglądało z zewnątrz, a po otwarciu pakunku zaskoczy obdarowanego ;). Ogólnie... Dowolność. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.


W moim przypadku, maleńki "bukiecik" tworzy gałązka suchych kwiatów i spinka do włosów w kształcie pieska, obrzucone brokatowym confetti. 






papier z drukarki lub do rysowania od dziecka

Drukarka stoi obok komputera, wystarczy sięgnąć po białą kartkę A4, dodać sznurek jutowy, choinkową gałązkę i... gotowe! Jeśli chcemy poszaleć z kolorami, skorzystajmy z chwili nieuwagi dziecka (albo jego dobrego serca, gdy da nam przyzwolenie) i podbierzmy mu kolorowy papier do rysowania.

Co można zapakować w ten sposób?
Przedmioty małe. Najlepiej o regularnych kształtach albo w pudełkach. 

Czego lepiej tak nie pakować?
Przedmiotów o dużym gabarycie - nie zmieszczą się albo będzie trzeba wykorzystać większą ilość papieru, co może wpłynąć na estetykę pakowania. Problematyczne mogą być również przedmioty o nieregularnych kształtach, utrudniające zagięcie kartki.

Co można użyć dodatkowo?
Pomocne mogą się okazać stemple - z ich pomocą można ozdobić papier. Można zresztą wykorzystać wszystko inne: laski cynamonu, gałązki choinkowe, guziki, pompony z włóczki i cokolwiek sobie wymyślimy (Czy wspominałam, że ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia? ;)). Do przewiązania sznurek, wstążka, taśma, kordonek... Cokolwiek, chers amis.


Ja zapakowałam w ten sposób kostki mydła.









materiał tekstylny

Japończycy mają swoje Furoshiki - materiałowe chusty do pakowania, które można wykorzystać do opakowania... czegokolwiek (zerknij TUTAJ, jeśli nie wierzysz). Zainspirowana tym pomysłem, postanowiłam sprawdzić, czy w polskich warunkach mieszkaniowych, z użyciem na dobrą sprawę przypadkowych materiałów, można uzyskać podobny efekt.

Można użyć zarówno gotowego produktu (np. swetra czy chustki - w przypadku kwadratowej można skorzystać ze ściągawki linkowanej przeze mnie powyżej), jak i surowego materiału kupionego w sklepie tekstylnym (należy jednak zwrócić uwagę na jego rodzaj - zbytnio strzępiący się nie będzie dobrze wyglądał i jeśli chcielibyśmy go wykorzystać, konieczne byłoby wcześniejsze obrębienie boków).

Co można zapakować w materiał tekstylny?
Proponuję prezenty w pudełkach czy opakowaniach producenta o regularnej budowie, ponieważ...

Czego lepiej tak nie pakować?
...wszystko inne może nie wyglądać dobrze, powodując załamania materiału, fałdki i tym podobne.

Co można wykorzystać dodatkowo?
Wstążki albo sznurki, choć te pierwsze wypadną lepiej. Można pokusić się o dodatek w postaci laski cynamonowej czy np. gałązki choinkowej, ale według mnie nie jest to konieczne - użycie materiału sprawia, że podarunek już wygląda dostatecznie "bogato".


W ramach eksperymentu, sprawdziłam dwa sposoby pakowania prezentu: w chustę i w sweter. 

sweter





chusta





pudełko po butach
(czy jakiekolwiek inne pudełko po czymkolwiek) 

Zazwyczaj służy do domowego przechowywania, z uwagi na niekoniecznie estetyczne napisy czy grafiki. Iza z ColoresDeMiAlma (TUTAJ) pokazała, jak z pomocą farby można odmienić takie pudełko, które stanie się dekoracją samo w sobie.

Co można włożyć do pudełka?
Wszystko. Należy tylko pamiętać o gabarytach: nie upychajmy w za małym przedmiotów za dużych, a jeśli decydujemy się ukryć w większym pudełku mały prezent, zwróćmy uwagę na zabezpieczenie przestrzeni: opakowanie prezentu w bibułkę, która przy okazji wypełni pustą przestrzeń, ułóżmy go w posłaniu ze słomy albo wrzućmy do środka kolorowe gazety pocięte w fantazyjne wzory.

Czego lepiej nie chować do pudełka?
Tego, co może je zabrudzić. Żywych stworzeń. Przedmiotów upychanych na siłę, czyli bez sensu.

Co można wykorzystać dodatkowo?
Skrawki tapety do stworzenia ozdobnej kokardy, świąteczne naklejki, stemple czy gotowe, czy zrobione z ziemniaka, wstążki, sznurki, wszelkie ozdóbki.


Co sądzisz o tych pomysłach?
A może masz swoje patenty na pogotowie przedświąteczne?


Jeśli jednak masz papier do pakowania prezentów, i tak podrzucę garść inspiracji - przydadzą się nie tylko w okolicach Bożego Narodzenia!

kliknij TUTAJ


8 komentarzy:

  1. Kolorowe pierniczki w celofanie wyglądają obłędnie.Także upominki spakowane w material a szczególnie w szary len prezentują się bardzo fajnie.Uwielbiam takie niestandardowe rozwiązania.Ps.rozwiązanie ze sweterkiem bombowe szczególnie gdy to on jest głównym upominkiem😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Och, len! To prawda :)
      PS. Haha, to samo pomyślałam ;) Tylko pytanie potem: co włożyć do środka? :P

      Ściskam Cię serdecznie i życzę spokojnych i radosnych Świąt!

      Usuń
  2. Zamiast papieru ozdobnego zdecydowanie bardziej wolę szary papier pakowny lub papier ekologiczny, do tego ozdobna zawieszka i pakiecik, np. z gałązką ostrokrzewu. Bardzo przypadł mi do gustu pomysł z opakowaniem ze sweterka, wygląda tak uroczo, że aż żal sprawdzać co znajduje się w środku : ) Sama uwielbiam dawać i dostawać oryginalnie zapakowane prezenty, wtedy przynoszą podwójną radość. Radosnych Świąt!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Och tak, miałam o tym wspomnieć, a zapomniałam - a to też jest rozwiązanie niezwiązane z papierem stricte ozdobnym. Wygląda idealnie - najlepiej biały + jakiś drobiazg, detal, który doda całości charakteru... Lubię taki minimalizm :)

      Masz rację - pięknie opakowany prezent jest radością sam w sobie :)

      Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego na Święta!

      Usuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń