5/30/2017

projekt "ŁAZIENKA" (cz. 4) - malowanie płytek, czyli mój romans z wałkiem

Nim pochwalę się efektem końcowym, czyli metamorfozą łazienki, wypada, bym wspomniała o najważniejszym etapie: malowaniu glazury. Animuszu dodały mi blogowe koleżanki, które udowadniały, że remont łazienki można przeprowadzić bez kurzu i pyłu, skuwania kafelków i całej tej - powiedzmy to głośno czy tam napiszmy wyraźnie - zniechęcającej otoczki. Bo właśnie: takie remonty łazienek - konkretnie tego miejsca w domu lub mieszkaniu - przeprowadza się bardzo rzadko, najczęściej na samym początku i... na tym koniec. Dlaczego? Ponieważ wizja wymiany płytek jest na tyle paraliżująca, że potrzeba mocnych argumentów, by się na to zdecydować. Dlatego tak ucieszyły mnie realizacje koleżanek, które płytki malowały. Zazwyczaj po weekendzie pracy powstawała nowa łazienka - bez kucia, bez pyłu!

W zeszłym roku kupiłam więc farby i... czekałam na przypływ odwagi. Do działania pchnęła mnie w zasadzie nasza spółdzielnia mieszkaniowa, która w marcu tego roku przysłała do nas (i nie tylko nas) robotników wymieniających pion kanalizacyjny. Nasze obecne płytki zostały w kilku miejscach zniszczone, zagładzie uległa również obudowa światła na suficie (Uff! Pisałam o niej TUTAJ, we wstydliwych zwierzeniach, co to nam w mieszkaniu nie gra). Nie było wyjścia - albo teraz, albo nigdy. Braki glazury uzupełniliśmy zapasami z komórki, zabudowę całkowicie rozmontowaliśmy. Mąż zrobił nową, według mojego projektu i według instrukcji z... You Tube'a. Szczerze? Poszło mu lepiej niż tym, którzy robili poprzednią, więc z filmików naprawdę można się wiele nauczyć! (To tak motywująco, co by nikt już się nie wykręcał, że się nie da abo że kogoś nie stać na fachowców czy np. odpowiednie warsztaty.)

malowanie płytek łazienkowych
co, jak i dlaczego


Korzystałam z dwóch (a w zasadzie trzech) rodzajów farb:
 - Flügger Flutex 10 (odcień Calm White)
 - V33 Renowacja Płytki ceramiczne Łazienka & Kuchnia (Biały)
 - V33 Renowacja Kuchnia & meble kuchenne (Czarny)

Płytki sąsiadujące z wanną czy umywalką, a więc najbardziej narażone na kontakt z wodą, chciałam pokryć farbą specjalnie do tego przygotowaną - a więc renowacyjną V33 Płytki ceramiczne Łazienka & kuchnia. Pozostałe dwie, dla (jak sądziłam) zaoszczędzenia, chciałam pokryć Flüggerem Flutex 10 - farbą nadającą się na różnego rodzaju powierzchnie domowe. Natomiast farbę V33 Renowacja Kuchnia & meble kuchenne kupiliśmy wyłącznie dlatego, że... jako jedyna z renowacyjnych była w kolorze czarnym, którego potrzebowałam do pokrycia dolnej części ściany. A że jako rodzicom rzadko udaje nam się wyskoczyć do sklepu wspólnie, chcieliśmy wykorzystać sytuację i dokonać wyboru szybko - już!

Dlaczego akurat te farby?
Pierwotnie zamiast farb renowacyjnych V33 chciałam nabyć farbę Hydropox marki Noxan - zrobiłam swego czasu research, z którego wyszło, że to najlepsza farba do płytek sąsiadujących z wodą, ba! do pomalowania wnętrza kabiny prysznicowej również! O ile producent V33 nie zaleca stałego kontaktu pomalowanej powierzchni z wodą, Noxan tego problemu nie ma. Farba jednak (posiłkuję się tutaj wyliczeniami producenta) zapewnia krycie na poziomie 5-6 m²/kg farby przy jednej powłoce, podczas gdy V33 to już ok. 12 m²/l, a dla Flüggera Flutex 10 8-10 m²/l. Ok., znamy obiecywaną wydajność, a jak wygląda:

Cena za farbę? 
 • Noxan Hydropox: od 98,00 PLN/kg (informacje ze strony oficjalnej producenta, przy zakupie większej ilości farby cena maleje, przy czym kolejne pojemności to 4kg w cenie od 258 złotych i... 15kg z ceną brutto blisko tysiąca)
 • Farba renowacyjna V33 Płytki ceramiczne: 94,68 PLN za 0,75l (koszt 1l: 126,24 PLN), przy czym 2l kosztują już 128,00 PLN (co daje koszt 1l: 64,00 PLN) (Castorama, zakupy własne marzec/kwiecień 2017)
 • Farba renowacyjna V33 Kuchnia i meble kuchenne: 65,98 PLN za 0,75l (ok. 88,00 PLN za 1l; przy zakupie większej ilości farby cena maleje, ale nam wystarczyło wiaderko o właśnie takiej pojemości) (Castorama, zakupy własne marzec/kwiecień 2017)
 • Flügger Flutex 10: od 54,99 PLN za 0,7l (78,55 PLN za 1l) - dane ze strony producenta - skorzystaliśmy z promocji w salonach marki i kupiliśmy wiaderko 0,7l za 31,82 PLN (45,45 PLN za 1l)

Mistrzem matematycznym nie jestem, ale stwierdziłam, że Flügger Flutex 10 wychodzi w zestawieniu najbardziej korzystnie (wtedy jeszcze nie brałam pod uwagę promocji, o której dowiedziałam się potem), wobec czego to tę farbę wybrałam na ściany niesąsiadujące z wodą. Ponieważ cena farby Hydropox w połączeniu z mniejszym kryciem nieco mnie odstraszyła, wybrałam rozwiązanie tańsze, jak i spopularyzowane wśród koleżanek blogowych: farbę V33.

Wrażenia z korzystania z farb:
 • Flügger Flutex 10 - farba gęsta, matowa. Miała wyczuwalny zapach, ale nie jakoś szczególnie przeszkadzający (mój tata nazwał go nawet przyjemnym). Malowało się nią wygodnie, nie spływała ze ścian, nie musiałam jej szczególnie wyrównywać (chyba że położyłam jej gdzieś więcej - wówczas było to konieczne dla uzyskania estetycznego efektu). Nie byłam szczególnie zachwycona kryciem, ale gdy przeszłam do V33... to po prostu była wina ciemnych kafelków, nie farby. Krycie Flutexa to całkiem niezły poziom - korzystając z pędzla (nie wałka!), już w 2 albo 3 warstwach mogłam uzyskać pełne krycie. Niby nic szczególnego? Cóż - stara łazienka zniknęła pod 5 albo 6 warstwami farby V33 malowanej wałkiem (sic!), więc to chyba całkiem niezły wynik.
matowa biel
 •  V33 Renowacja Płytki ceramiczne Łazienka & kuchnia - Pierwsze nasze podejście nie było najlepsze. Farba jest dwuskładnikowa - zawartość malutkiej saszetki należało przelać do pojemnika z farbą i dokładnie wymieszać. Problematyczny okazał się właśnie ten dodatkowy składnik (gwarantujący nam potem właściwości farby, więc konieczny) - jego zapach był nieprzyjemny, ostry, a farba po zmieszaniu z nim... cała nim śmierdziała. Po chwili przyzwyczaiłam się do tej woni, ale pierwsze wrażenie nie należało do przyjemnych. Niemniej, coś za coś - jeśli farba ma pokryć glazurę, musi mieć wsparcie. W takich chwilach zaciska się zęby i działa. Malowanie farbą zaczęłam od nałożenia warstwy na płytki nieco już wybielone Flutexem 10. Pierwsza myśl? O matko, przecież to w ogóle nie kryje! Farba była rzadsza, odniosłam wrażenie, że "spływa" po ścianie. "Doskonałe KRYCIE", wyczytałam przecież na opakowaniu - wtedy miałam ochotę prychnąć! Pomogła moja chrzestna, która przyjechała pewnego sobotniego przedpołudnia z własnymi wałkami - lepszymi o niebo! - i zabrała się za malowanie. Po jej zabiegach i dwóch warstwach farby ściany prezentowały się o niebo lepiej, choć wciąż wymagały wybielenia. Tak więc doświadczenie, odpowiednie narzędzia i technika pracy bywają decydujące!
biel satynowa z połyskiem
 •  Farba renowacyjna V33 Kuchnia i meble kuchenne, której użyłam do pomalowania dolnej części ścian w łazience. Jak wspomniałam, wybraliśmy z mężem właśnie tę farbę (Do mebli kuchennych, a my tu będziemy płytki malować!), bo jako jedyna z renowacyjnych była tego dnia dostępna w sklepie w kolorze czarnym. Doświadczona poprzednią farbą, nie miałam większych problemów z aplikacją. Wybrany odcień okazał się być wybawieniem: przy 5 czy 6 warstwach białej farby, czarnej wystarczyły tylko dwie - tak jak sugerował producent!


Czas więc na kluczowe pytanie:

Jak to wyszło?
Zaczęłam od ścian niesąsiadujących z wanną czy umywalką, więc sięgnęłam po białą Flügger Flutex 10. Na początku należało, oczywiście, zastosować metodę 3xO: płytki oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Dopiero potem, bez podkładu, można było nakładać farbę. Udało mi się pomalować nią ściany dwa razy, nim... wiaderko opustoszało. Okazało się, że ciemny turkus glazury pokrywającej łazienkę był prawdziwie trudny do zakrycia. Zamiast kupować kolejne wiaderko Flutex 10 (promocja była jednodniowa, ech ;)), otworzyłam farbę, którą miałam na podorędziu: białą renowacyjną V33 Płytki ceramiczne. Ściany sąsiadujące z wanną i umywalką wciąż czekały na swoją kolej, zabrałam się za te już wybielone. Pierwsze wrażenie z użycia V33 opisywałam powyżej: ogółem, nie powalało. Przybita, szukałam wsparcia w grupach wnętrzarskich na Facebooku - doświadczenia z farbą bywały różne, jednak nikomu się ona nie "lała". Kilka dni później - dzięki chrzestnej - dowiedziałam się, że albo nie dość dobrze wymieszałam oba składniki, albo używałam złego wałka (jej był o wiele lepszy - z mniejszą średnicą i dłuższym włosiem). Weekendowe malowanie poszło sprawnie - pokryłyśmy białą farbą wszystkie ściany, a łazienka wreszcie zaczęła przypominać lepszą wersję siebie! Ciemny turkus wciąż jednak przebijał, więc musiałam nałożyć dodatkowe warstwy farby. Ogółem wyszło ich ok. 5-6.

z lewej stare kafelki, z prawej pomalowane 3 warstwami białej farby: 
Już wyjaśniam powyższy brak farby w dolnej części ścian. 
Malowałam łazienkę na biało do pewnego momentu, dół chciałam mieć czarny, by nieco zróżnicować przestrzeń. Gdy więc pokryłam ściany na biało, mogłam przystąpić do malowania na czarno. Zabezpieczyłam do tej pory pomalowane kafelki taśmą malarską i przystąpiłam do pracy. Tu było łatwiej. Czarna farba łapała wyśmienicie, po dwóch warstwach było po sprawie!
Żeby przejście między płytkami było jak najbardziej estetyczne, użyłam Frog Tape - w porównaniu do standardowej taśmy malarskiej, ta nie pozostawia wrażenia "włosków".
Nie zrobiłam tego jednak wszędzie (na pewnej powierzchni posiłkując się zwykłą taśmą malarską) i różnica, choć kosmetyczna, jest dostrzegalna.

Co poszło nie tak?
czyli ucz się na cudzych błędach

Jako mądra, doświadczona, oczytana kobieta, wiedziałam, że przed malowaniem należy zabezpieczyć wszelkie powierzchnie, które pomalowane być nie mają. Wyposażona w sprzęt, jeden z lepszych na rynku (zielona Frog Tape do zadań specjalnych) oraz zwykłą taśmę malarską, uderzyłam i obkleiłam wystające obiekty: włączniki, krany, wieszaki i tym podobne. Robiłam to dokładnie, a po wszystkim byłam z siebie bardzo dumna. 


Byłam z siebie dumna do czasu, gdy po zakończeniu malowania zdarłam taśmy.
Widać nawet wrodzony czy nabyty perfekcjonizm nie uchroni przed wpadką. Wydawało mi się, że obklejałam - takie włączniki dajmy na to - dokładnie. A tu masz!
Moja rada: wymontuj, rozkręć, odkręć wszystko to, co możesz, nim przystąpisz do malowania. Zaoszczędzisz sobie dodatkowej pracy!

Malowanie przestrzeni między kafelkami.
Na samym początku malowałam fugi ("obramowanie" płytki), dopiero potem resztę ("wypełnienie" płytki) - kiedy chciałam pomalować całość od razu, wałek zabierał mi farbę z krawędzi płytki (zły wałek, zły!).zaznaczone krawędzie, gdzie prześwituje stary kolor glazury - wałek zbierał farbę z tego miejsca, niestety
Moja metoda nie była jednak najlepsza. Malowałam wtedy Flutexem 10 - farbą gęstą. I choć pięknie pokrywała mi płytki, nie wzięłam pod uwagę, że moje piękne "ramki"... będą później widoczne. Używałam dwóch rodzajów farb - to dlatego. Gęsty Flutex pokrywałam nieco bardziej rzadką V33. Miejsca, które po wypełnieniu fug farbą, malowałam potem raz czy dwa Flutexem, wyglądały lepiej. Moja rada: malując dany fragment ściany, maluj jednym rodzajem farby, nie mieszaj ich!

widoczne ślady pędzla i farby naniesionej z jego pomocą; nie udało się ukryć tych warstw ("obramowania") pod kolejnymi warstwami farby - tym razem V33

Problematyczny był również wałek. Jak wspominałam, moja chrzestna przyszła ze swoimi narzędziami, w tym wałkiem z grubym włosiem, który miał mniejszą średnicę od tego, którego używałam do tej pory. Okazało się, że jej wałek świetnie radził sobie z malowaniem fug, czego mój nie potrafił! Wystarczyło na początku mocniej przycisnąć wałek do ściany (zagłębienia między kafelkami), a potem pomalować resztę powierzchni. Łatwo, szybko i przyjemnie!

ściąganie silikonu z krawędzi wanny i malowanie tamtej przestrzeni
Niby nic, prosta sprawa: albo nożykiem (delikatnie, żeby nie uszkodzić glazury), albo za pośrednictwem specjalnego preparatu. My wybraliśmy nożyk - bo był na miejscu, bo szybciej. Mąż dłubał sobie przy ścianie i wydłubał, ja wszystko pięknie wymyłam, osuszyłam, siadłam do malowania i... [wymowne milczenie] Nie wiem, czy to była moja wina, czy fakt, że nie użyliśmy specjalistycznego preparatu, a więc niewidoczne końcówki silikonu wciąż czepiały się ściany. (Producent V33 wyraźnie ostrzega: farba nie pokrywa silikonu!) W efekcie farba w ogóle nie chciała trzymać, dosłownie spływała z tego kawałka ściany. Na całe szczęście mogliśmy machnąć na to ręką, bo i tak ta przestrzeń wymagała powtórnego pokrycia silikonem.


Na dziś to tyle.
Ekipa remontowa Nefertari & c.o. dziękuje za uwagę, a w godzinach urzędowania przyjmuje wnioski, skargi oraz zapytowywania.

cdn.
...a w kolejnych odcinkach dowiesz się, dlaczego przy malowaniu kaloryfera warto zamknąć się w klatce oraz co się - do diabła! - stało z podłogą?!

Zapraszam!

 do tej pory w projekcie "ŁAZIENKA":

17 komentarzy:

 1. Świetny wpis. Szczególnie opisy problemów, jakie napotkałaś są bardzo przydatne, dzięki Tobie wiele osób uniknie podobnych sytuacji. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką nadzieję! :) Właśnie o to mi chodziło - by innym żyło się lepiej ;)

   Dziękuję Ci bardzo! :*

   Usuń
 2. Trzyma w napięciu jak najlepszy serial sebsacyjny :) Szacun za całą tą pracę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, dzięki ;D Dobrze wiedzieć, że suspens wychodzi... :D

   Dziękuję! Ooooj, działo się! ;)

   Usuń
 3. Ja marzę sobie o płytkach w kuchni - bardzo ich nie lubię - są wstrętne! Chciałabym je potraktować wykładziną - albo właśnie farbą!
  Musze jeszcze mojego ukochanego do tego przekonać - ale pokażę mu Twojego posta niech poczyta, zaznajomi się - może mu się spodoba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Farba nie jest zła :) A jak macie jasne kafelki tym bardziej - 3 warstwy pewnie w zupełności wystarczą, bo tyle mniej więcej malowali ludzie, których wypowiedzi znajdowałam na forach i FB, a którzy mieli jasną glazurę właśnie.
   Co do podłogi (ciii! bo to spoiler! :P), myśmy położyli wykładzinę właśnie :) Rozwiązanie super szybkie - pochwalę się w poście łazienkowym nr 6!

   Trzymam kciuki! :D

   Usuń
 4. Podziwiam za ogrom pracy jakiej dokonałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję!
   Po kilku tygodniach męczenia się, miło przeczytać takie słowa... :> :*

   Usuń
 5. Mi to kopara opadła z wrażenia, że Ci się chciało. W poprzednim mieszkaniu kilka razy podchodziłam do tematu, ale jednak wymiękłam ;) i sprzedałam razem z lazurową łazienka, niech się inni męczą :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, ba! Gdyby nie to, że na razie na zmianę mieszkania się nie zanosi (szukam i szukam, ale znaleźć odpowiedniego nie mogę ;)), też pewnie bym tak zrobiła ;) Ale już mnie korciło :P

   Dzięki! :*

   Usuń
  2. Lazurowa piękny kolor a nie czarno biały

   Usuń
 6. Gniazdka najlepiej jakby odkręcić wtedy byłoby dojście pod nimi pomalowane, no i chyba takich nieładnych nie zostawiłaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - zresztą pisałam o tym we wpisie ;) Gniazdka zmieniliśmy - http://www.hoo-hooo-things.pl/2017/06/projekt-azienka-cz-6-fina-czyli.html. Stare nie pasowały kompletnie.

   Usuń
 7. Witam, przymierzam się właśnie do malowania płytek i mam pytanie, czy farba V33 RENOWACJA kuchnia meble kuchenne kolor czarny jest z efektem połysku (satyny) czy mat? Bo na opakowaniu jest napis MAT, a u Pani w łazience wygląda jakby była satyna/połysk. Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest delikatny efekt połysku, tj. na pewno nie jest to czysty mat ;)

   Usuń
 8. Okazuje się że mamy identyczne płytki i od wczoraj, zanim trafiłam na Pani wpis, próbuje je przemalować na biało 3v3. Jestem trochę zrezygnowana bo jestem po drugiej warstwie i efekt żaden. Pocieszające jest co ze w końcu może coś z nich jeszcze będzie, ale jeszcze ze 3 warstwy ehhh. A jak po czasie? Proszę powiedzieć ze te męczarnie zostaną mi wynagrodzone. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pisałam, warstw u nas wyszło 5-6. Po dwóch faktycznie wyglądało to nijak. Efekt jednak wart był pracy, bo mijają już ponad 4 lata od remontu i łazienka dalej cieszy :) Efekt finalny można zobaczyć tutaj: http://www.hoo-hooo-things.pl/2017/06/projekt-azienka-cz-6-fina-czyli.html, a podsumowanie po 4 latach (jak wyszło, co się sprawdziło itp.) tutaj: http://www.hoo-hooo-things.pl/2020/07/malowanie-azienki-farba-czy-warto-nasza.html :)

   Usuń