7/06/2021

Co czytać na wakacjach? Książki warte przeczytania w lato (i nie tylko)!

Ha! Wszystko! - odpowiedziałabym najchętniej. Bo i taka jest prawda: książki pozwalają podróżować bez ruszania się z fotela. Szybko, łatwo, wygodnie, zaryzykowałabym stwierdzenie, że i tanio (na pewno w porównaniu do wycieczek rzeczywistych).

Są jednak pozycje, które szczególnie nadają się do czytania w okresie letnim. Jakie? Zapraszam do mojego zestawienia!

 


Zacznijmy od początku, czyli...

"Kto wymyślił wakacje" Katarzyna Sowula (ilustracje: Joanna Gębal)

O książce wspominałam już TUTAJ, przy okazji książek dla podróżników. To pozycja, która po pierwsze pozwoli lepiej wczuć się w wakacyjny okres, a po drugie poszerzy wiedzę dotyczącą czy sytuacji, czy słownictwa związanego z latem. Jak pisałam w podlinkowanym wpisie, dowiemy się z niej np., co oznacza słowo "laba", skąd pochodzi słowo "ferie", czym są "kanikuła", "jachtostop", "backpaker", "loty czarterowe", "wczasy pod gruszą", "zgrzebło", "hippika", "awifauna" albo czym zajmują się speleolodzy. 

Książka zawiera krótkie teksty stanowiące odpowiedź na jakieś pytanie, można więc czytać ją na wyrywki, krótko albo długo (w zależności od chęci czy posiadanego czasu). Idealna jako rozrywka na plaży, pikniku, w trakcie odpoczynku na spacerze albo jako letni przewodnik i wehikuł, gdy zmuszeni jesteśmy nie opuszczać czterech ścian domu. Dobrze od niej zacząć (i przygotować się na wakacyjne atrakcje), mieć ją z sobą podczas lipcowych i sierpniowych aktywności, oraz pożegnać nią lato (będzie kapitalnym podsumowaniem gorącej pory roku).


Kolejne pozycje pozwalam sobie uporządkować tematycznie.

O wakacjach można bowiem mówić na różne sposoby, a książki dotyczące w jakiś sposób lata mogą dotykać różnych kwestii i być tworzone na tysiące różnych sposobów. Zapewne i tak nie pokazałam wszystkich, ale myślę, że udało mi się wskazać kilka głównych kategorii.


PODRÓŻOWANIE Z KSIĄŻKĄ


To będą wszystkie książki, które opowiadają o różnych miejscach na świecie. Zachęcają do wędrowania i odkrywania uroków czy tajników różnych destynacji: czy będą to miasta z zabytkowymi zabudowaniami, czy las niedaleko domu. Każda lokalizacja może być interesująca, jeśli zechcemy przyjrzeć się uważniej, otworzyć na nieznane. Możemy zachwycać się Paryżem, ale też stracić poczucie czasu w jakimś parku albo leśnym gąszczu. Możemy z książką-przewodnikiem poznawać lokalne zabytki, ale też spróbować spojrzeć na do tej pory znane innym okiem: np. szukać ciekawych form w kształtach krzewów i drzew, odnajdywać zioła, z gałązek wyplatać szałas lub

 

"Lila w Paryżu" Peggy Nille

To wyszukiwanka, która razem z bohaterami prowadzi nas ulicami Paryża. Towarzyszymy śledzeniu pewnej tajemniczej postaci, a przy okazji zwiedzamy najpopularniejsze miejsca w stolicy Francji i... szukamy różnych przedmiotów bądź postaci. To całkiem niezły pomysł na konstrukcję książki, bo za każdym razem możemy wybrać, na czym nam zależy, co nas interesuje: czy wyszukiwanka, czy podziwianie miejsc, czy może sama fabuła.


"O.G.R.Ó.D." Ewa Kołaczyńska (ilustracje: Adam Wójcicki)

Nie zawsze jesteśmy w stanie podróżować gdzieś daleko, czasem musi wystarczyć to, co na wyciągnięcie ręki. Na przykład... park lub skwerek. Ewa Kołaczyńska i Adam Wójcicki zabierają nas na spacer po ogrodach z całego świata. Nuda? A skąd! Ciekawe formy i kształty, rozwiązania i pomysły... To fascynujące opowieści, które mogą natchnąć nas do baczniejszego przyglądania się własnym ogródkom 😉.

Uwielbiam S.E.R.I.Ę. od Wydawnictwa Dwie Siostry (znajdziemy tam jeszcze książki "D.E.S.I.G.N.", "D.O.M.E.K.", "M.O.D.A.", "M.U.Z.Y.K.A." i "S.Z.T.U.K.A."). Świetnie zilustrowana, ciekawa i pobudzająca wyobraźnię. Nietuzinkowe spojrzenie na dany temat oraz realizacje z całego świata sprawiają, że książki na tematy potencjalnie mało atrakcyjne dla dzieci (tak mógłby stwierdzić jakiś nudny dorosły 🙃) są w stanie zająć je na długie godziny!


"Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą" Mariola Jarocka

Jeśli wybierzemy się w trasę, warto mieć ze sobą jakiś rodzaj przewodnika - jak chociażby ten. Wewnątrz nie tylko znajdziemy opisy najciekawszych zabytków z okolic, które książka opisuje, ale i historie, legendy czy zwyczaje związane z opisywanym miejscem. Można dzięki temu lepiej poznać dany region, a zwiedzanie zabytków wskoczy na wyższy level: gdy nie tylko będzie się oglądało budynki czy artefakty, ale też wiedziało, co jest z czym powiązane, kto tam kiedyś żył, lub jakie tam krążą tajemnicze opowieści. To pobudza wyobraźnię!


"Anatomia farmy" Julia Rothman

Kiedyś było o tej książce głośno. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji jej poznać, warto nadrobić! "Anatomia farmy" to mnóstwo grafik i tematycznych rozdziałów, które krok po kroku opisują i obrazują całe życie na wsi i kwestie z tym związane. Cykl rozwojowy roślin, działanie maszyn, gatunki zwierząt hodowlanych, przepisy na dania i przetwory z warzyw rosnących w przydomowym ogródku... To niewielki, mikroskopijny wręcz wycinek tego, co można znaleźć w tej książce. Jest niezwykła i wciąga! Ciekawostkami i bogactwem detali zachwyca nie tylko dzieci, ale i dorosłych!


"Leśna szkoła dla każdego" Houghton Peter i Worroll Jane

To książka już do czytania, stosunkowo surowa w formie (i z uwagi na papier okładki, i ze względu na mniejszą ilość ilustracji, które... nie są kolorowe), ale to nie szkodzi, bo możemy skupić się na tym, co tutaj ważne: na lesie i swoim obcowaniu z przyrodą. 

Znajdziemy w książce mnóstwo pomysłów na aktywności, które można przeprowadzić na łonie natury (najlepiej w lesie właśnie), bez konieczności zaopatrywania się w jakieś dodatkowe przedmioty. Patyki, szyszki, kwiaty, rośliny, gałązki, trawa, błoto... wszystko się nada do dobrej zabawy albo tworzenia naturalnych dzieł sztuki. Jeśli brakuje pomysłów albo potrzeba inspiracji - to będzie to!

 

KSIĄŻKI Z PRZYGODAMI WAKACYJNYMI 

 (ilustrowane, które można też kartkować, "czytać obrazkami")

"Polcia i Helcia. Wielka przygoda" Astrid Desbordes (ilustracje: Marc Boutavant)

Uwielbiam książki z serii "Edzio i przyjaciele". Są genialnie zilustrowane: kolorowe, urocze, z mnóstwem szczegółów, które rozczulają i czynią całość jeszcze bardziej wyjątkową. To też świetni bohaterowie, których przygody śledzi się z zapartym tchem. To również bardzo dobrej jakości papier: grubszy, mięsisty, a gładki w dotyku. Opowieści są krótkie, tekstu nie jest wiele, ale historia zapada w pamięć i pozwala zżyć się z postaciami. Ach, uwielbiam te książeczki!


"Przygody rodziny Mellopsów" Tomi Ungerer

Jeśli ktoś nie zna tej zwariowanej rodzinki, szybko powinien nadrobić zaległości! 

Tomi Ungerer sam ilustruje swoje opowieści, a są one tak szalone i nietuzinkowe, że to się w głowie nie mieści! Nie ma tutaj miejsca na nudę, to pewne! 

Rodzina Mellopsów składa się z mamy i taty świnki oraz ich czterech synów i... psa. Każde opowiadanie w tomie to nowa przygoda i nieszablonowe pomysły na poradzenie sobie w różnych sytuacjach. Czego się nie dojrzy na ilustracjach, doczyta się w króciutkim tekście. Świetna rzecz gwarantująca dobrą zabawę!

 

"Kto pocieszy Maciupka?" Tove Jansson 

To wyjątkowa książka z kilku względów.

Po pierwsze, napisała ją i w całości zilustrowała Tove Jansson - znana przede wszystkim ze swoich książek i komiksów o Muminkach (tak naprawdę to komiksy przyniosły jej światową sławę 😉).

Po drugie, historia jest rymowana, czyta się ją świetnie i pełna jest zwrotów akcji.

Po trzecie, grafiki zachwycają. Mam ochotę obwiesić nimi pokój dzieci!

Po czwarte, opowieść bawi, wzrusza, momentami nieco straszy, ale na końcu jest jak kojący balsam. Daje nadzieję i pokazuje, że wszystko jest w życiu możliwe. Przepiękna!

 

"W jeżynowym grodzie" Jill Barklem

To przepiękna, gruba książka, którą lubię porównywać z powiastkami autorstwa Beatrix Potter. I tutaj mamy przepiękne malunki wykonane przez autorkę, i tutaj bohaterami są spersonifikowane zwierzęta, i tutaj przenosimy się na sielską wieś oraz do zadbanych dworków i podmiejskich posiadłości. To, czym wyróżniają się ilustracje Jill Barklem, to mnogość szczegółów i przywiązanie do detali, które sprawiają, że jedną stronę można oglądać godzinami, sycąc oczy.

W tym zestawieniu znalazła się dlatego, że jeden z rozdziałów opowiada o lecie właśnie. Cała książka opowiada historie następujących po sobie pór roku, z barwnym przedstawieniem prac i rozrywek, jakim oddają się w tym czasie myszki - bohaterowie opowiadań.

 

Pomysł z przedstawianiem losów bohaterów na przestrzeni roku kapitalnie wykorzystano w serii książek "Rok w..." od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Do tej pory w serii ukazały się tomy:

Wspaniałe w nich jest to, że możemy śledzić losy poszczególnych bohaterów (także tematycznego otoczenia: lasu, wsi, placu budowy, miasta i tak dalej) przez cały rok, w trakcie zmieniającej się aury i przeplatających się pór roku. To dobry pretekst do rozmów z dzieckiem na tematy zarówno zmienności, jak i cykliczności.


KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH


Jak wakacje, to i zwierzaki! Czy to obserwowane na wsi, na obozie, czy w lesie lub ogrodzie zoologicznym... W lato nie brakuje okazji, by pobyć bliżej niesamowitych stworzeń, które powołała do życia Matka Natura.

Niektóre będą bardziej do oswojenia, inne nie, niektórych będzie można dotknąć, a od innych lepiej będzie trzymać się z daleka, co nie zmienia faktu, że to dobry moment na poszerzenie swojej wiedzy na temat fauny oraz zaspokojenie (lub rozbudzenie!) ciekawości!


"Opowiem Ci mamo, co robią konie" Izabela MikrutEwa Poklewska-Koziełło

...to idealna pozycja dla wszystkich fanów koni! Znajdziemy tutaj opis najpopularniejszych ras, budowę zwierzęcia, charakterystykę poszczególnych stylów jeżdżenia, podróż od zarania dziejów przez czasy współczesne, a nawet odwiedzimy Krainę Fantazji! Nie zabraknie także gier i aktywności, a to wszystko w przepięknej szacie graficznej. Te ilustracje oczarowują!


"Mały atlas zwierzaków" Ewy i Pawła Pawlaków

Będzie idealny i dla małych, i dla dużych. Dla małych, bo ma grube strony, a prezentowane zwierzątka są urocze i działające na wyobraźnię latorośli. Dla dużych, bo są różne rodzaje prezentacji zwierzaków (malowana ilustracja, kolaż ze skrawków tkanin, zdjęcie), a opisy zachęcają do poszukiwania śladów małych mieszkańców lasu oraz bratania się z przyrodą.


KSIĄŻKI DO CZYTANIA

Czyli książki dla młodzieży - takie, gdzie ilustracji nie ma albo pełnią one jedynie dopełniającą funkcję.


"Lato na Rodos" Katarzyna Ryrych

Rodos występuje tutaj nie jako wyspa na Morzu Egejskim, ale jako... Rodzinne Ogródki Działkowe Ogrodzone Siatką 😉. Dodatkowo, nie będą to wymuskane ogródeczki, z zadbanymi domkami i altankami, z pielęgnowanymi ogródkami i rabatami. Autorka zabiera nas do miejsca, które zazwyczaj kojarzyć mogłoby się z patologią - podobnie jak spędzający tam wakacje bohaterowie. Perspektywa młodego chłopaka, który jest główną postacią książki zmienia jednak nasze postrzeganie. Jest on neuroAtypowy (jest w spektrum autyzmu) - a jego spojrzenie pozwala dojrzeć magię tam, gdzie nigdy byśmy nie przypuszczali, że można ją znaleźć. To przepiękna powieść o tym, czym jest (albo nie jest) normalność i że warto zaglądać ludziom do serc w miejsce oceniania po pozorach.


"Lato Muminków" Tove Jansson

Nadciąga wielka powódź, która rozdziela rodzinę Muminków! Jak sobie poradzą osobno? Czym jest dziwny pływający dom, w którym skryli się przed kataklizmem bohaterowie? Co czai się w ciemności i czy Włóczykij oraz Mała Mi uciekną ścigającemu ich przedstawicielowi prawa? Ach, dzieje się tu, dzieje! Najmłodsi znajdą niezwykłą przygodę i zwroty akcji, a starsi... nawiązania m.in. do Szekspira!


"Tam, gdzie zawracają bociany" Joanna Jagiełło 

Szymon spędza wakacje u dziadka, który jest nieswój. Obaj mężczyźni coś przed sobą ukrywają, obaj mierzą się z tragedią z przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Lena z kolei czuje, że zupełnie marnuje czas na wsi, zamiast wykorzystać wakacje w mieście. Ma wrażenie, że nikt nie jest nią zainteresowany, że jest zostawiona sama sobie. Spotkanie nastoletnich bohaterów zdaje się być punktem zwrotnym tego niezwykłego lata. Zwłaszcza że dodatkowo jest zagadka do wyjaśnienia: zagadka spalonego przed laty szpitala psychiatrycznego...

Książka Joanny Jagiełło to niemalże typowa wakacyjna przygoda młodych ludzi - wydawać by się mogło, że takich opowieści napisano już wiele. Tutaj jednak bohaterowie zostali pogłębieni dzięki uwikłaniu ich w różne sytuacje życiowe. Mierzą się więc z samotnością, szukają akceptacji, próbują sobie poradzić z traumą i na nowo odnaleźć cel życia. To wspaniała, ubogacająca lektura. Niby przygodówka z elementami kryminału i romansu, ale też wartościowa powieść pozostająca w głowie na dłużej.


Opisane wyżej książki omawiam i pokazuję także na Facebookowym filmiku Hoo Hooo things:

Oczywiście, książek wakacyjnych jest znacznie więcej. To będą wszystkie te książki dla młodzieży, których akcja dzieje się właśnie w lato. Wszystkie książki dla dzieci z wyspami, lasami, łąkami, zwierzakami, nurkowaniem i odkrywaniem nowych miejsc. Wszystkie książki podróżnicze, ale też... książki warte przeczytania, po prostu. Bo wakacje to czas urlopu, czas relaksu, a książka może być kapitalną rozrywką i wehikułem.

 

Jakich książek zabrakło według Ciebie w moim zestawieniu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz