5/03/2022

Bridgertonowie w palecie kolorów Benjamin Moore

Bridgerton! Nawet jeśli nie widzieliście żadnego odcinka, prawdopodobnie i tak kojarzycie serial, zdobył bowiem niezwykłą popularność. Uwagę przykuwają nie tylko intrygi i romanse bohaterów, ale także niezwykła oprawa wizualna: wnętrza, a przede wszystkim stroje postaci. Przyjrzyjmy się kolorom wykorzystanym w serialu!

 

 

Co roku znane marki powiązane z kolorami i farbami (Pantone, Benjamin Moore, AkzoNobel - Dulux, Tikkurila, Dunn-Edwards, PPG, Sherwin-Williams, Glidden czy Graham & Brown) ogłaszają jeden z odcieni kolorem danego roku. Wybory te nie biorą się znikąd i są poprzedzone analizą rynku, a często także świata mody czy w ogóle szeroko pojętych trendów. To trochę takie badania społeczno-kulturowe, skupione w tym przypadku na kolorach, którymi otaczamy się jako ludzie i którym przypisujemy jakieś znaczenie.

Świetnie pokazał to mój wpis: Enola Holmes spotyka Betty Moore, czyli filmowe wnętrza w palecie trendów kolorystycznych Benjamin Moore, gdzie pokazałam, jak trendy kolorystyczne doskonale komponowały się z filmem Netflixa: jedne znajdowały odbicie w drugich. A ponieważ wpis spotkał się z Waszym ciepłym odbiorem, postanowiłam kontynuować ten sposób patrzenia na dzieła wizualne - z paletą trendów kolorystycznych pod ręką! 

Dzisiaj więc - bo jak żeby inaczej - porozmawiajmy o kolorach w serialu "Bridgerton!"

 

Świat designu

Stroje w serialu to małe dzieła sztuki. Każdy powstał specjalnie z myślą o produkcji (!) - podobno nie ma tam żadnej sukni przerobionej z jakichś kostiumów zalegających w magazynie, a każdą uszyto od podstaw na daną aktorkę. Robi to wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w wielu scenach bohaterki noszą inne odzienie 😳. Chris Van Dusen (showrunner serialu) wspominał, że na potrzeby serialu "Bridgerton" stworzono 75000 elementów garderoby, jak suknie, kapelusze itp. (Sic!).

Poniżej możecie zajrzeć do magazynu serialowych strojów, posłuchać o inspiracjach i wykonaniu niezwykłych sukien np. panien Featherington:

 


 

Jak wspomina Bessie Carter (odgrywająca rolę Prudence Featherington), suknie jej bohaterki były wypadkową obrazów czy ilustracji przedstawiających stroje z epoki i strojów z pokazów mody znanych projektantów. Praca wykonana przez Ellen Mirojnick - projektantkę kostiumów w serialu "Bridgerton" - w pewnym sensie przypomina działania Łowczyń trendów marki Benjamin Moore: to obserwacja kultury, modowych wybiegów, ludzkich wyborów i nastrojów.


Co roku specjalistki od kolorów koncernu Benjamin Moore & Co. przeprowadzają analizę „barwnych nastrojów”.
Ich główną misją jest wybór koloru roku - jednego spośród 3500 odcieni, który najpełniej oddaje nastrój chwili. Łowczynie trendów, na czele z Andreą Magno - Dyrektor działu „Color Marketing and Development”, prowadzą swoiste śledztwo, które swym zasięgiem obejmuje najsłynniejsze międzynarodowe wystawy i wydarzenia świata designu.

 - marka Benjamin Moore (źródło)

 

Bridgerton i Featherington - suknie i kolory

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do serialowych strojów!

Zaczniemy od tych bardziej kolorowych, bardziej bogato zdobionych. Fanfary! Przed Państwem... panny Featherington!

Swoją drogą, Philippa wygląda na poniższym zdjęciu jak Julia Kamińska, nie sądzicie?

 

W serialu rodzina Featherington ma oczywiście stroje w o wiele bardziej żywych, momentami nawet pstrokatych kolorach. Suknie pań są kwieciste, barwne i strojne - takie, jakich... nie widziano w czasach angielskiego empire 😂. Ale to nie ważne! Jak wspominała Karolina Żebrowska, serial należy traktować raczej jak fantazję na temat tamtych czasów, takie... baśniowe wyobrażenie twórców. Bo też, bądźmy szczerzy, nas tutaj nie interesuje zgodność historyczna, a relacje między bohaterami. To przecież fikcja literacka przełożona na ekran, bez odnoszenia się do jakichś prawdziwych wydarzeń czy bohaterów. A skoro tak... więcej chwytów jest dozwolonych! (O ile nie wszystkie 🙊.) Pamiętajmy jednak o tym, by nie uzależniać swojego wyobrażenia o czasach empire w Anglii na podstawie tego serialu 😉.

A jeśli chcecie posłuchać Karoliny, która przybliża kwestie poświęcone strojom, materiałom i kolorystyce, zapraszam do obejrzenia filmu: 

Stroje w serialu Bridgerton budują też charakter postaci. Doskonale widać to w zestawieniu rodzin bohaterów: wspominani wcześniej Featheringtonowie ubierają się w kolory żywe, wyróżniające się, bo i pani domu - lady Portia - w taki sposób buduje PR swojej rodziny. Dodatkowo, chce ona być zauważalna, dostrzeżona w towarzystwie. A jak inaczej to uzyskać, jak nie ubierając się w kolory, które natychmiast zostaną wyłapane w tłumie? Geniusz! (Że nie wspomnę o ręcznie zszywanych kwiatach, które zdobią suknie pań. Szaleństwo!)


Pięknie łączy się to z odkryciem Łowczyń Trendów marki Benjamin Moore, które dostrzegły pewien trend wybijający się na pierwszy plan:

Ludzie szukają sposobu na wyrażenie siebie. Istnieje ogromne pragnienie indywidualności.

- Andrea Magno, Dyrektor działu „Color Marketing and Development” BM 


Bridgertonowie z kolei noszą przeważnie pastele, a suknie są proste i skromne. Nie oznacza to jednak, że stroje wyglądają biednie. Oj nie! Tutaj to tkaniny i delikatne hafty budują całą oprawę i sprawiają, że Bridgertonowie wyglądają dostojnie. Subtelnie połyskujące tkaniny, hafty perłowymi nićmi albo srebrnymi, gdy okazja jest wyjątkowa. Do tego delikatna, ale połyskująca biżuteria, która wydobywa naturalne piękno panien i jest dla twarzy niczym oprawa obrazu: nie przeszkadza, a podkreśla urodę. Dominujące kolory to błękit, jasny fiolet, szałwia, pudrowy róż czy pastelowa śliwka.

  

I jeszcze nieco błękitów i niebieskości, tak częstych zresztą u panien (i pań, czyt. mamy - Violet) z rodziny Bridgerton:


Powyższe zdjęcie w zasadzie najlepiej ilustruje budowany image kobiet z tytułowej rodziny serialu: elegancki błękit, gustowny materiał i delikatne dodatki świadczą o klasie noszącej się tak kobiety. Nie jest krzykliwa, a jednak wyróżnia się z tłumu: jest jak gdyby plamą światła w tej feerii barw, odpoczynkiem dla zmęczonych pstrokacizną oczu. Być może właśnie w ten sposób wyróżniła się Daphne?


Eloise i Penelope

Dziewczęta tworzą jedyny w swoim rodzaju duet. Obie mają swój pomysł na życie i starają się go realizować, jednocześnie mają dar komentowania rzeczywistości i krytycznej oceny tego, co dookoła nich. Panna Eloise Bridgerton jest znana ze swojego ciętego języka i faktu, że nie boi się mówić na głos, co myśli. Panna Penelope Featherington z kolei to - jak wiemy z końcówki pierwszego sezonu - tajemniczy głos lokalnej "plotkary": damy, która pod pseudonimem publikuje towarzyskie smaczki opatrzone bystrymi, czasem ironicznymi komentarzami. Ta para przyjaciółek zachwyca w serialu i poza nim także:

 


 

Stroje dziewcząt są niejako przedłużeniem stylu ubierania się rodzin, z których wyszły. Widać tutaj "rękę" (choć chyba właściwszym określeniem byłoby "oko") ich matek. Penelope często zakłada na siebie żółcie i pomarańcze, a Eloise błękity czy zgaszone, pastelowe zielenie (jak wspomniane wcześniej odcienie October Mist czy High Park).

Razem się uzupełniają, są jak niebo i słońce, w różnych konfiguracjach. Zerknijcie np. na ostatnią fotografię: Eloise w zgaszonym, łagodnym fiolecie i Penelope w ciepłych żółciach i pomarańczach są jak ilustracja zmierzchu: niebo wpada w fiolet, łagodnie, a słońce przyjmuje nieco bardziej zgaszone tony, a przy tym jest jak gdyby cieplejsze. Jak Wam się podoba to poetyckie porównanie? 

 


Porównanie do przyrody jest nieprzypadkowe, bowiem stonowane stroje dziewcząt nawiązują do naturalnych barw, a barwne i krzykliwe suknie ozdabiane są kwiecistymi aplikacjami czy haftami. 

Podobnie łączą się kolory w palecie trendów kolorystycznych Benjamin Moore: 

Zielona łodyga stała się pomostem między kolorami kwiatów i metaforą zbliżania do przepływu koloru w domowym wnętrzu.
Właśnie w taki sposób zachowuje się October Mist wraz z 13 innymi kolorami z palety Trendów Kolorów 2022 marki Benjamin Moore, która obejmuje zielną zieleń High Park 467, rozgrzany słońcem różowo-czerwony odcień Wild Flower 2090-40 oraz zwiewne, eteryczne odcienie, takie jak Steam AF-15, Morning Dew OC-140 oraz Natural Linen 966/CC-90.
- czytamy na stronie marki (źródło)


Korci mnie jeszcze takie zestawienie związane z wnętrzami w "Bridgertonach" oraz omówienie kostiumów z filmowej wersji "Kopciuszka" z Cate Blanchett w roli macochy. Jakie tam są stroje! Stay tuned, tyle powiem 😀! 


Jak Wam się podobał wpis? Czyje stroje olśniewają Was najbardziej w serialu i czy w ogóle jesteście jego fanami? Dajcie znać w komentarzu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz