11/23/2018

DIY: pierniczki z tektury (do zabawy i nie tylko!)

Dzisiejszy pomysł to sposób na wykorzystanie grubej tektury np. po pudełkach z przesyłek. Ważne, by tektura była stosunkowo równa (nie pogięta) i gładka (bez napisów, zadrapań itp.). Jej brązowy kolor idealnie współgra z bielą farby, imitując prawdziwe pierniki. To jak - zaglądamy razem do manufaktury elfów, by przyjrzeć się im od kuchni?



Lubimy naszą zabawkową kuchnię. Potrafi ona zająć dzieci na dobre godziny zabawy - pichcenie, przygotowywanie przyjęcia dla rodziców (gdzie za tort musimy jednak zapłacić, sic!), obdarowywanie lodami albo makaronikami (na córce zawsze można polegać!), zakupy, karmienie pluszaków i tak dalej. Zabawkowe jedzenie można kupić, ale o wiele większą frajdę sprawia zrobienie go samemu: za sobą mam np. domowy makaron z filcu, klopsiki z włóczki z bawełnianym makaronem czy muffinki (sprawdzające się również jako igielnik). Dzisiaj - gdy czuć już nadchodzącą zimę, a buzie rumienią się na myśl o świętach - zabieramy się za pierniki!

potrzebne materiały:
  • gruba brązowa tektura (prosta, bez napisów)
  • ołówek
  • nożyczki
  • biała farba
  • pędzel
  • opcjonalnie: foremki do ciastek/pierników

wykonanie:
  1. Na tekturze wyrysuj ołówkiem kształty pierniczków. Możesz wykorzystać foremki do ciastek: wystarczy przyłożyć je do papieru i odrysować kształt. 
  2. Wytnij pierniczki. To bodaj najtrudniejszy etap, ponieważ grubsza tektura lubi się giąć, zwłaszcza w załamaniach (jak te zaokrąglone boki znane z tradycyjnych pierników toruńskich). Tnij więc powoli, dokładnie, bez pośpiechu. Jeśli nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc dorosłego.
  3. Białą farbą ozdób pierniki jak lukrem.
  4. Poczekaj, aż farba wyschnie.

Gotowe!









ALE! Żeby nie było, że dzisiejsze DIY sprawdzi się tylko w zabawkowej kuchni i na udawanym przyjęciu (gdzie niczego nie dadzą Ci do zjedzenia naprawdę, szlag)...

Pierniczki z tektury mogą posłużyć jako:
  • winietki dla gości - w puste pole na pierniczku wpisz imię gościa, a pierniczek połóż na talerzyku
  • świąteczna girlanda - połącz kilka pierniczków-ludzików albo innych kształtów (możesz je też mieszać) za pomocą sznurka (dobrze sprawdzą się takie w świątecznych kolorach: biel+czerwień, czerwień+zieleń, biel+zieleń)
  • bombki - wystarczy w pierniczku zrobić dziurkę i przewlec przez nią sznurek lub wstążkę
  • etykietka na prezenty - jak i przy winietkach, w puste pole na pierniczku wystarczy wpisać imię obdarowanego, a pierniczek przykleić do prezentu
  • kilkuletnia ozdoba świąteczna - co wcale nie znaczy, że ma zdobić dom przez kilkadziesiąt miesięcy z rzędu, ale że nie psuje się jak prawdziwe pierniki, nie wysycha, nie kruszy się, wobec czego można ją przechowywać i w następnym sezonie znów wykorzystać (jednak ponieważ to papier, uwaga na zamoczenie itp.!)
  • element kalendarza adwentowego - ten pomysł zaprezentuję już wkrótce!



pomysły na dekorowanie pierników (i tekturowych, i jadalnych) znajdziesz na jednej z moich Pinterestowych tablic - KLIKNIJ GRAFIKĘ PONIŻEJ i przenieś się do galerii:
https://pin.it/c6fn7zzxgurxzr

6 komentarzy:

  1. Jaki świetny pomysł ! Chyba zrobię takie dla Zuzanny, pozdrawiam cieplutko !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę! I serdecznie dziękuję za ciepłe słowa! :*
      Uściski dla Zuzanny - o mały włos, a moja córa miałaby tak na imię ;)

      Usuń
  2. Ja już dodałam to do swojego pinteresta - świetny pomysł! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jej! :D

      Odnośnie pierniczków - przydały się do zrobienia kalendarza adwentowego ;) Tylko zrzucę zdjęcia i będzie wpis ;) :*

      Usuń
  3. No cóż wyglądają smakowicie :P aż szkoda że z kartonu, ale zabawa przy nich na pewno przednia ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Heh, to prawda! Relaks jak nie wiem - dawno tak nie odpoczywałam, jak przy malowaniu lukru ;) (i lepsza precyzja z pędzlem i farbą niż z mazianiną z wody i cukru pudru xD)

      Usuń