7/30/2020

DIY: maski z pudełka po jajkach

Kto pamięta książki z serii "Każde dziecko to potrafi"? Gdy byłam dzieckiem, była to dla mnie kopalnia pomysłów DIY. Potrafiłam godzinami przeglądać inspiracyjne zdjęcia, a z kilku instrukcji skorzystałam przy okazji tworzenia prezentów dla mamy czy taty. Dzisiaj myślę, że ta seria miała wpływ na mój pociąg do wszelkich zrób-to-sam! 

 

Przytaczam tę opowieść po to, by nakreślić kontekst dzisiejszego wpisu. Całkiem niedawno bowiem w moje ręce trafiły w charity shopie dwa tomy "Każde dziecko to potrafi" - każde w promocji - 6 złotych sztuka! 😵 To musiało być przeznaczenie...  Jeden tom pamiętałam z dzieciństwa, drugiego nigdy wcześniej nie miałam w rękach, szybko zabrałam się więc za kartkowanie. To właśnie z niego pochodzi pomysł na poniższe DIY. (Motyw sowy - sami rozumiecie 🤷🙈)


diy, zrób to sam, pudełko po jajkach, mask, maska wenecka, sowa


Maski do trzymania w ręce kojarzą się  przede wszystkim z karnawałem w Wenecji - świetnie współgrają bowiem z dekoracyjnymi strojami oraz zwyczajem zasłaniania twarzy. Ot, dodaje to tajemniczości, pozwala też łatwiej wcielić się w rolę kogoś innego. Temu bowiem służył dawniej karnawał (dziś troszkę też, ale w większości przypadków zostało to sprowadzone do dziecięcej zabawy, niezwiązanej z grą społeczną): tuż przed postem pozwalano wszystkim poczuć zew wolności, poszerzano możliwości,  zamieniano się rolami. Biedacy mogli wejść do domu wielkiego państwa, by - zamaskowani, przebrani za bogaczy - rozsmakowywać się wytwornym życiem. Bogaci mogli za to bezkarnie (przynajmniej w teorii) błądzić po ulicach miast. To był taki wentyl bezpieczeństwa - by ucisk, który i tak był, a i miał nadejść w trudniejszym czasie przed Wielkanocą, był bardziej znośny.


potrzebne materiały:
 • pudełko po jajkach
 • farby i pędzel
 • dodatki (kolorowy papier, piórka itp.)
 • słomka
 • taśma klejąca (może być malarska) + dwustronna taśma klejąca lub klej
 • ✂️

wykonanie:
 1. Z pudełka po jajkach wytnij parę otworów - dotnij wedle uznania. Dla przykładu, krukowi zostawiłam wystającą część, która imitować miała dziób, a sówkę pozbawiłam tego elementu - dziobek zrobiłam z wyciętego kawałka wieczka pudełka po jajkach.
 2. Pomaluj elementy wedle uznania.
 3. Doczep ozdoby. Krukowi przykleiłam piórka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Sówce wycięłam "piórka" z papieru.
 4. Przyklej słomkę. Na poniższym kolażu pokazałam sposób klejenia na sówce. Potem miejsca klejenia raz jeszcze pokryłam farbą.Gotowe!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz